Bir Lokum Hikayesi

Aslında su, şeker ve nişastanın muhteşem hikâyesinden bahsedeceğiz. Basit malzemelerin ortaya çıkardığı dillere destan hikâye, yıllardır gittiği her yerde en sevilenlerden olmuştur. Sadece ülkemiz topraklarında değil, Avrupa’dan Asya’ya geniş bir coğrafya, Osmanlı ile anılan bu lezzetin peşine düşmüş ve nihayet gelenekselleşen tarifler ile lokum günümüze ulaşmıştır. Bugün geleneksel tarifleri, kusursuzca uygulayıp sevenlerine sunan isim sayısı ise oldukça az. Bu anlamda en önemli özelliği geleneksel tarifleri kullanmak olan Usaş ilk akla gelenlerden olmakla birlikte, çeşitli geliştirme çalışmalarını orijinallikten uzaklaşmadan uygulaması sebebi ile de lokumda en iyi isim olarak kabul edilir. Verdiğimiz bu kısa bilgiden sonra ise asıl konumuz olan lokumun büyüleyici hikâyesine geçebiliriz.

Osmanlı’da lokumun doğuşu ve yükselişi
Her zaman Osmanlı İmparatorluğu ile anılan ve Türklere ait olma özelliği ile yerli yabancı herkesin diline dolanmış olan muhteşem lezzet, 15. Yüzyıldan bu yana Anadolu’da bilinmektedir. Ayrıca lokuma dair önemli bir bilgi lokumun Osmanlıcadaki ismi oluyor. “Rahat ul-hulküm” olarak nitelenen lokum, boğaz rahatlatan anlamına gelmektedir ve lokum söyleminin de bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır. 15. Yüzyılda Anadolu’da mevcut olan tarif, 17. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde hızla yayılmıştır ve artık herkesin hayranlık duyduğu bir lezzet haline gelmiştir. Avrupa’da Türk lokumunun tanınması ise ancak 18. Yüzyılda mümkün olmuştur. Bu yüzyılda Osmanlı topraklarını ziyaret eden bir İngiliz seyyah, lokumun kendi topraklarında da tanınmasına vasıta olmuştur. Kısa sürede Turkish Delight, Osmanlı toprakları dışında bilinmeye başlanmış ve imparatorluk sınırları içerisine gelen herkes ülkesine bu lezzeti götürmeye başlamıştır.

Kültürümüz öylesine zengin ve öylesine özel ki, lokum sadece bu zenginliğin bir parçası. Lokumun ortaya çıkışı, geliştirilmesi ve vazgeçemediğimiz bir lezzet oluşu, toplumsal yaşamda çeşitli yansımalar bulmuştur. Örneğin, atasözlerimize baktığımızda hem lokuma hem de diğer tatlılarımıza temas eden sözler görmekteyiz. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır gibi sık sık kullandığımız sözler de yine tatlının kültürümüzde nasıl da geniş yer tuttuğunun bir göstergesidir. Yine buna benzer bir örnek olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun meyve bahçelerinden söz edebiliriz. Başta alanın anlaşılamadığı örneği şöyle açıklayabiliriz. O dönemin en önemli şeker kaynağı meyvelerdir ve Osmanlı İmparatorluğu da göz kamaştıran ve adeta seyyahların bir büyüye benzettiği meyve bahçeleri ile tatlılara verdiği önemi göstermektedir. Bin bir çeşit meyve bu bahçelerde yetişir ve en lezzetli ürünleri ile şerbete, reçele, hoşafa ve çeşitli şekerlemelere dönüşür. Bugün Osmanlı mutfağının halen dünyanın en zenginlerinden biri olması da yine bu bahçeler ile ilişkilendirilebilir. Üstelik lokumlarda da meyvelerin etkilerini görmek mümkündür ama lokum üretiminde meyvelerden önce, sarayın göz alıcı çiçek bahçelerinin en güzeli olan gül gelir. Gül lokumu adeta lokum denilince ilk akla gelen olmaktadır. Usaş lokumları da lezzetli gül lokumu ile daha çok bilinir ve sadece sınırlarımız içerisinde değil dünya çapında sevilir. Üstelik lokumun bu tarihsel bilgiler ışığında sahip olduğu değerden bahsedecek olursak, hem meyve bahçelerinin hem de çiçek bahçelerinin hizmet ettiği tatlı tarifleri arasında lokum her zaman en özel konuma sahip olmuştur ve padişah tatlısı olarak bilinmiştir günümüze kadar. Lokumun Osmanlı lokumu ya da Türk lokumu olarak tabir edilmesi ve en kıymetli tatlılardan biri olarak görülmesi de bu yüzdendir belki de.

Bugün lokumun gerçek adı Usaş
Şimdi bu bilgiler ışığında lokumun bugünkü en önemli isimlerinden bahsedecek olursak, Usaş ilk sırada geliyor. 1970’li yıllarda üretimine başlayan ve ilk günlerinden bu yana geleneksel tarifleri kullanan Usaş, Hüsnü Uslu’nun emekleri ile kurulmuş ve sevenlerinin desteği ile bugün en çok tercih edilen lokum üreticilerinden biri olmuştur. Lokum, Osmanlı İmparatorluğu için ne kadar önemliyse, akide şekeri de o kadar önemlidir ve aslında bu ikisi bir bütün olarak düşünülebilir. Usaş da ilk ürünlerini akide şekeri olarak sunmuş ve sonrasında lokumda en özel tatları sunmaya başlamıştır. Bugün karakteristik lezzeti ile dikkatleri çekmesi de bu temellerin üzerine inşa edilmesi sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bugün çeşitli satış noktalarında ulaşabileceğiz Usaş lokumları, yeni nesi lokum üreticisinin geleneksel tarifleri ve yöntemleri ile özel bir şekilde sizlere sunuluyor. Kısacası tarihin kokusunu ve tadını yani adeta atmosferini size sunarken, damak tadınıza hitap edip, özel paketleme sistemleri kullanıyor. Sadece geleneksel tarif ve yöntemleri kullanıp, kaliteli bir üretim gerçekleştirmesi değil aynı zamanda paketleme ve sunum niteliği ile de dikkat çeken şirket, satıştan sevke özel bir çabanın sonucu olarak lokum severlere ulaşıyor. Üretim büyük bir titizlik ile gerçekleştiriliyor ve ardından özenli bir paketleme süreci başlıyor. Size en taze hali ile ulaşacak olan lokumlar, çeşitli noktalarda beğeninize sunuluyor. Hem yerli müşterileri hem de yabancı müşterileri ile büyük bir ilgi gören Usaş lokumları, sadece yurt içi satış noktalarında yer almıyor. Dünyanın oldukça farklı noktalarında, sevenleri ile buluyor. Aynı zamanda ülkemize gelen turistlerin de ülkelerine götürmek istediği ilk hediye Türk lokumu olmaktadır. Gerçek anlamda lokum lezzetini almak, Osmanlı’nın en güzel dönemlerinin kokusunu tadını taşıyan tatlı ile tanışmak için siz de Usaş lokumlarını tercih edebilirsiniz. Henüz bu lezzet ile tanışmamışsanız, çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Dünya çağında üne sahip olan lokumları siz de bir an önce evinize almalı ve sevdikleriniz ile bir Türk kahvesi eşliğinde tüketmelisiniz. Şüphesiz ki lokumun en yakın arkadaşıdır Türk kahvesi. Hangi çeşit olursa olsun, içerisinde ne tür aroma bulunursa bulunsun, aynı özel lezzet ve kahve ile aynı özel buluşma söz konusu olacaktır. Dolayısıyla siz de lokum adına bilmediğiniz bir dünya ile tanışmak için Usaş’ı tercih edin. Henüz geç kalmış sayılmazsınız.

Ürünlerimizi ISO 9001-22000 ve BRC sertifikalarıyla üretiyoruz. Usaş Lokum ailesi olarak, her zaman müşterilerin istek ve tasarımlarına uygun olarak kutulanır, sürekli yenilenir. Avrupa Birliği ve Amerikan standartlarında üretilmektedir.

Nasıl yardım edebiliriz?

“Usaş Lokum” adresinden bize ulaşın

Usaş ailesi olarak, 50 yılı aşkın tecrübe ile geleneksel zevkimizi dünyaya tanıtmaya katkıda bulunduk. Türk tatlı geleneğinin önemli bir unsuru olan geleneksel lezzetleri, geleneksel tarif ve üretim ilkelerinden çıkmadan dünyaya ulaştırdık!

usaslokum.com
Öyle, lezzetli ki

bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!